دکتر ترک نژاد: اتاق باید صدای کسب کار های کوچک را بشنود

دکتر ترک نژاد

انحصار مانع از کارآمدی از داخل و اثر بخشی از بیرون می شود. این عدم کارآمدی جریان ارتباط با بدنه بخش خصوصی را مختل می کند و عدم ارتباط با بدنه کسب و کارهای کوچک و متوسط توانایی اتاق بازرگانی را در پیگیری امور مربوط به این بخش مختل می کند.

کسب کار های کوچک و متوسط در ایران عمدتا در قالب کار آفرینی شکل می گیرند و قلب و قوانین و مقررات در ایران ساختار مشخصی برای حمایت از این بخش را در خود ندارد از این رو این بخش همیشه با چالشهای اساسی در حوزه های مالیاتی ، تامین اجتماعی ، نظام بانکی ، روابط کارو کارگری و گمرک مواجه است.

در صورتی که در دنیای امروز این حوزه در برنامه توسعه کشور ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای پیشرفته مبتنی بر حمایت از همین کسب و کار های کوچک و متوسط و کارآفرین شکل گرفته است. امروزه می بینیم  در آسیای جنوب شرقی این حوزه مورد حمایت جدی دولت قرار گرفته و تاثیر آن در اشتغال و توسعه قابل لمس می باشد.

تغییر قوانین و مقررات بصورت مکرر و تحمیل خسارت های مالی قابل ملاحظه به این بخش باعث فرسودگی آنها شده و فعالیت این بخش را متوقف می سازد. اتاق بازرگانی باید ارتباط مستمر و قوی با این بخش برقرار کند و مشکلات و موانع پیش روی این کسب و کارها را بطور مشخص و سریع به بدنه دولت انتقال داده و در راستای رفع آن گام بردارد.

در شرایط پیچیده امروز، اقتصاد و محیط کسب و کار در ایران با چالش های بی سابقه بین المللی و داخلی روبرو بوده و در آستانه نهمین دوره انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی باید با انحصار زدایی در این عرصه فضا را برای ورود تفکر نو برای تقویت رویکرد و عملکرد اتاق بازرگانی مد نظر بگیریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *