خبر تکمیلی / در مراسم بزرگداشت علاءالدین میرمحمد صادقی چه گذشت ؟

محمدمیرصادقی

رئیس دفتر مقام معظم رهبری با بیان اینکه امروز اقتصاد ایران نیازمند توجه به اخلاق است، تاکید کرد: در شرایط کنونی هر چه می توانیم باید بر تولید داخلی تکیه کنیم.

از علاء‌ میرمحمد صادقی چهره ماندگار بخش خصوصی و فعال اقتصادی نیکوکار در مراسمی با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران و نماینده مردم تهران در مجلس، رؤسای اتاقهای بازرگانی تهران و ایران، و جمع کثیری از فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران تقدیر شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی در این مراسم گفت: آقای میرمحمد صادقی انسانی خوشنام و پرسابقه است که هر جا مصالح عمومی در میان باشد از هیچ کمکی دریغ نمی کند. برهمین اساس، گرامیداشت ایشان، گرامیداشت ارزش و ترویج یک سنت الهی است، ضمن اینکه این حرکت موجب می شود مردم به وجود چنین شخصیتهایی در جامعه آگاهی پیدا کنند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری تصریح کرد: بازار در سالهای پیش از انقلاب و از خرداد ۴۲ به بعد یکی از عوامل مهم و پشتیبان انقلابیون و امام بود. در این میان، یکی از نقشهای همیشگی بازار پشتیبانی روحانیت و حوزه های علمیه بود که همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی تأمین نیازهای مردم و کشور از عمده ترین وظایف فعالان اقتصادی است و هر چه می توانیم باید بر تولید داخلی تکیه کنیم،  زیرا نمی توان هم دم از استقلال زد و هم دست نیاز به سوی دشمنان دراز کرد، اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی یعنی جلوگیری از اسراف و تبذیر بیجا و حمایت از تولید ملی و اینکه خود را از دیگران مستقل کنیم، بنیان اقتصاد مقاومتی است.

روایت حداد عادل از میرمحمدصادقی

غلامعلی حداد عادل نماینده مردم تهران در مجلس نیز در این مراسم با بیان اینکه از میان بازرگانان تاکنون کمتر الگو به جامعه ارائه شده است، گفت: اهمیت این گرامیداشت در این است که یک شخصیت نمونه در کشور به عنوان بازرگان نمونه معرفی شده است.

وی اظهارداشت: با این گرامیداشت می توانیم به جامعه بگوییم در انقلاب اسلامی ایران فردی که در بالاترین سطح بازرگانی و اقتصادی جامعه است، می تواند زندگی دینی داشته و الگوی دینی جامعه باشد.

فساد در عمق جان اقتصاد ایران لانه کرده

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه امروز اقتصاد ایران فسادآلود بوده و نیاز به بازسازی اخلاقی دارد، گفت: فساد در عمق جان اقتصاد ایران لانه کرده است.

وی با تاکید بر ضرورت تبعیت محیط کسب و کار از الگوهای علمی و متعارف اقتصادی،  گفت: بازرگانان و صنعتگران به عنوان معتبرترین افراد در جامعه مطرح بوده اند و هنوز هم اخلاق کسب و کار را به خوبی رعایت می کنند و تحت عنوان مسئولیت اجتماعی تلاش دارند تا وظایف حرفه ای خود را نیز به سرانجام برسانند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: در عین حال، کم توجهی واقعی به فرهنگ و پایه‌های اخلاق در جامعه ایرانی نیز مشاهده می شود ولی در نهایت امروز کار به جایی رسیده است که بتوانیم از افراد برجسته ای که علاوه بر رعایت اخلاق حرفه ای کسب و کار مسئولیت اجتماعی خود را نیز به خوبی انجام می‌دهند، تجلیل کنیم.

وی تصریح کرد: فساد، رکود، فقر و بیکاری سم مهلکی برای پایه های اخلاق در جامعه ایرانی است و بر این اساس، حرکت در مدار اخلاق دستاورد ارزشمندی را برای کشور رقم می زند.

به گفته خوانساری، ایران در دوران انتقال نسلی به سر می برد و فضایی را تجربه می کند که در آن مدیران با تجربه و پیشکسوت جای خود را به مدیران جوان می‌دهند و بر این اساس لازم است تا نسل جدید مدیریتی کشور به غیر از آموزه های فنی نیازهایی همچون اخلاق مداری را نیز به خوبی احساس کنند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: امروز اقتصاد ایران به دلیل بحران اجتماعی و فسادآلود، نیاز به بازسازی فکری و اخلاقی دارد،  چراکه فساد در عمق جان اقتصاد ایران لانه کرده و با تقویت اخلاق مداری در فعالان اقتصادی رشد و توسعه پایدار امکان پذیر ست.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: بخش خصوصی ایران برای حرکت در مسیر رشد و توسعه باید رفتارهای فرهنگی را نیز تقویت کند،  چراکه فرهنگ موتور پیش برنده توسعه اقتصادی کشور است.

وی ادامه داد: بخش خصوصی و اقتصاد ایران امروز به الگوهای ملموسی نیاز دارد که در این فضا و سرزمین اخلاق را رعایت کنند و نشان دهند که در همین شرایط فسادآلود نیز می توان کسب و کار کرد و موفق بود.

تشکیل شورای عالی پیشکسوتان در اتاق ایران

همچنین محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز از تشکیل شورای عالی پیشکسوتان در اتاق بازرگانی ایران یاد و خاطرنشان کرد: اساسنامه این شورا در حال تدوین است و یکی از ماموریتهای آن تجلیل از پیشکسوتان عرصه اقتصاد کشور و توجه به اخلاق مداری است.

وی افزود: شورای عالی پیشکسوتان اتاق ایران از افرادی خردورز تشکیل شده است که حتما می توانند بر مسیر رشد و توسعه پایدار یاری‌رسان فعالان اقتصادی باشند و البته در این مسیر نیاز به راهنمایی و الگوسازی از افراد موفق حوزه اخلاق کسب و کار هستیم.

علاء میرمحمد صادقی هم در این مراسم گفت: بنده خدمتگزار مردم هستم و امیدوارم تا آخرین لحظه حیات به این خدمتگزاری ادامه دهم، البته به نوکری مردم افتخار می کنم.

در پایان این مراسم یک لوح منقش به نامه مقام معظم رهبری و یک جلد قرآن کریم به وی اهدا شد، همچنین متن تقدیرنامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از او قرائت شد.

زمانی که مراسم به انتها رسید، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور هم از راه رسید و با علاءالدین میرمحمدصادقی عکس یادگاری گرفت.

1 thought on “خبر تکمیلی / در مراسم بزرگداشت علاءالدین میرمحمد صادقی چه گذشت ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *